Library

 

Charles Pearre Cabell

General, US Air Force

 

TENURE AS DEPUTY DIRECTOR:
23 April 1953–31 January 1962


BIRTH:

11 October 1903, Dallas, Texas


EDUCATION:

Graduated US Military Academy, 1925


APPOINTED:

  • Nominated under new law by President Dwight D. Eisenhower, 10 April 1953; confirmed by Senate, 20 April 1953; sworn in, 23 April 1953*
  • Promoted to General, US Air Force, 11 July 1958


EARLIER CAREER:

  • Director of Intelligence, US Air Force, 1948-51
  • Director, Joint Staff, Joint Chiefs of Staff, 1951-53


LATER CAREER:

Private consultant


Died 25 May 1971

 

* In April 1953 Congress amended the National Security Act of 1947 to establish the position of Deputy Director of Central Intelligence to "act for, and exercise the powers of, the Director during his absence or disability." This amendment also prohibited the Director and Deputy Director positions from being occupied simultaneously by commissioned officers of the armed services, whether in active or retired status. The Deputy Director would henceforth be appointed by the President and confirmed by the US Senate.


Historical Document
Posted: Mar 19, 2007 09:37 AM
Last Updated: Jul 07, 2008 11:09 AM