Library

 

Frank Charles Carlucci III

Directors & Deputy Directors of Central Intelligence, Frank Charles Carlucci III

TENURE AS DEPUTY DIRECTOR:
10 February 1978–5 February 1981


BIRTH:

18 October 1930, Scranton, Pennsylvania


EDUCATION:

Princeton University, B.A., 1952; Harvard Graduate School of Business, 1954-55


APPOINTED:

22 December 1977 by President Jimmy Carter; confirmed by Senate, 9 February 1978; sworn in, 10 February 1978


EARLIER CAREER:

  • Naval Officer, 1952-54
  • Foreign Service Officer, Department of State, 1956-69
  • Assistant Director for Operations, Office of Economic Opportunity, 1969-70; Director, Office of Economic Opportunity, January-September 1971
  • Associate and Deputy Director of the Office of Management and Budget, 1971-72
  • Under Secretary of Health, Education and Welfare, 1972-74
  • Ambassador to Portugal, 1974-77


LATER CAREER:

  • Deputy Secretary of Defense, 1981-82
  • Private business, 1983-86 and 1989-present
  • Assistant to the President for National Security Affairs, January-November 1987
  • Secretary of Defense, 1987-89

Historical Document
Posted: Mar 19, 2007 09:37 AM
Last Updated: Jul 07, 2008 11:12 AM