Library

 

William Egan Colby

William Colby TENURE AS DIRECTOR:

4 September 1973–30 January 1976


BIRTH:

4 January 1920, St. Paul, Minnesota


EDUCATION:

Princeton University, B.A., 1940; Columbia University, LL.B., 1947


APPOINTED:

10 May 1973 by President Richard M. Nixon; confirmed by Senate, 1 August 1973; sworn in, 4 September 1973


DEPUTY DIRECTOR:

Lt. Gen. Vernon A. Walters, US Army


EARLIER CAREER:

  • Volunteered for active duty as 2nd Lieutenant, US Army, August 1941
  • Served with Office of Strategic Services, 1943-45
  • Attorney in private practice, New York, 1947-49; with National Labor Relations Board, Washington, DC, 1949-50
  • Various posts in CIA
  • Chief, Far East Division, Directorate of Plans, CIA, 1962-67
  • On leave from CIA, assigned to Agency for International Development as Director of Civil Operations and Rural Development Support, Saigon (with rank of ambassador), 1968-71
  • Executive Director-Comptroller, 1972-73
  • Deputy Director for Operations, 2 March–24 August 1973 (served concurrently as Executive Secretary, CIA Management Committee)

LATER CAREER:
Private law practice, consultant, and author


Died 27 April 1996


Historical Document
Posted: Mar 19, 2007 09:37 AM
Last Updated: Jul 07, 2008 11:00 AM