Library

 

John Alexander Gordon

General, US Air Force

 

TENURE AS DEPUTY DIRECTOR:
31 October 1997 - 29 June 2000


BIRTH:

22 August 1946, Jefferson City, Missouri


EDUCATION:

University of Missouri, B.S., 1968; Naval Postgraduate School, M.S., 1970; Highlands University, M.A., 1972; Air War College, 1986


APPOINTED:

21 July 1997 by President William J. Clinton; confirmed by Senate, 28 October 1997; sworn in, 31 October 1997


EARLIER CAREER:

  • Entered US Air Force through Reserve Officer Training Corps program, 1968
  • Research, development, acquisition, and planning officer; physicist at Air Force Weapons Laboratory; ICBM specialist, 1968-80
  • Executive Assistant to Under Secretary of the Air Force, 1980-82
  • Senior defense policy and arms control posts, Department of State (1982-85) and National Security Council (1989-93)
  • Assistant Deputy Commander, Vice Commander, Commander, 44th and 90th US Air Force Strategic Missile Wings, 1986-89
  • Deputy Under Secretary of Defense and Chief of Staff for Policy, Department of Defense, 1993-94
  • Director of Operations, Air Force Space Command, 1994-95
  • Special Assistant to Air Force Chief of Staff for long-range planning, 1995-96
  • Associate Director of Central Intelligence for Military Support, 1996-97
  • Promoted to General, US Air Force, October 1997

Historical Document
Posted: Mar 19, 2007 09:37 AM
Last Updated: Jul 07, 2008 11:17 AM