Library

 

Bobby Ray Inman

Admiral, US Navy

 

TENURE AS DEPUTY DIRECTOR:
12 February 1981–10 June 1982


BIRTH:

4 April 1931, Rhonesboro, Texas


EDUCATION:

University of Texas, B.A., 1950; National War College, 1972


APPOINTED:

24 January 1981 by President Ronald Reagan; confirmed by Senate and sworn in, 12 February 1981


EARLIER CAREER:

  • Commissioned Ensign, US Navy, 1952
  • Director of Naval Intelligence, 1974-76
  • Promoted to Vice Admiral, 1976
  • Vice Director, Defense Intelligence Agency, 1976-77
  • Director, National Security Agency, 1977-81
  • Promoted to Admiral, 1981


LATER CAREER:

Private business


Historical Document
Posted: Mar 19, 2007 09:37 AM
Last Updated: Jul 07, 2008 02:27 PM