Library

 

R. James Woolsey

R. James Woolsey

TENURE AS DIRECTOR:
5 February 1993–10 January 1995


BIRTH:

21 September 1941, Tulsa, Oklahoma


EDUCATION:

Stanford University, B.A., 1963; Rhodes Scholar, St. John’s College, Oxford University, B.A., 1965, M.A., 1970; Yale University, LL.B., 1968


APPOINTED:

21 January 1993 by President William J. Clinton; confirmed by Senate, 3 February 1993; sworn in, 5 February 1993


DEPUTY DIRECTOR:

Adm. William O. Studeman, US Navy, 9 April 1992 through remainder of Mr. Woolsey’s tenure


EARLIER CAREER:

  • Captain, US Army, 1968-70; Program Analyst, Office of the Secretary of Defense, 1968-70
  • National Security Council Staff, 1970; Adviser with US Delegation to the Strategic Arms Limitation Talks I (SALT I), Helsinki and Vienna, 1969-70
  • General Counsel, Committee on Armed Services, US Senate, 1970-73
  • Associate, Shea Gardner law firm, 1973-77; partner, Shea Gardner, 1979-89, 1991-93
  • Under Secretary of the Navy, 1977-79
  • Delegate-at-Large, US-Soviet Strategic Arms Reduction Talks (START) and Nuclear and Space Talks (NST), Geneva, 1983-86
  • President’s Commission on Strategic Forces, 1983-84; President’s Commission on Defense Management, 1985-86; President’s Commission on Federal Ethics Law Reform, 1989
  • Ambassador and US Representative, negotiations on Conventional Armed Forces in Europe, 1989-91


LATER CAREER:

Private law practice


Historical Document
Posted: Mar 19, 2007 09:37 AM
Last Updated: Jul 07, 2008 11:04 AM