Library

 

Porter Johnston Goss

TENURE AS DIRECTOR:
21 April 2005-5 May 2006

 

BIRTH:
November 1938, Waterbury, Connecticut

 

EDUCATION:
Yale University, B.A., 1960

 

APPOINTED:
Served as Director of Central Intelligence before transitioning into DCIA position when it came into existence and DCI position was abolished on 21 April 2005.

 

DEPUTY DIRECTOR:
Vice Admiral Albert M. Calland III, 21 July 2005-5 May 2006

 

EARLIER CAREER:

  • U.S. Army intelligence officer, 1960-62
  • Clandestine Service Officer, Central Intelligence Agency, 1962-1972
  • Small business owner, newspaper founder; member of the city council and mayor, Sanibel, Florida, 1974-1983
  • Commissioner, Lee County (Florida) Commission, 1983-1988; chairman, 1985-1986
  • Member of Congress, 14th District, Florida, 1989-2004
  • Chair, House Permanent Select Committee on Intelligence, 1997-2004
  • Co-chair, joint congressional inquiry into the terrorist attacks of September 11, 2001

Posted: Dec 09, 2009 02:39 PM
Last Updated: Oct 19, 2010 05:29 PM