ARMANDO LAMBRUSCHINI - ARGENTINA - 1978/09/21

Document Type: 
Document Number (FOIA) /ESDN (CREST): 
06627115
Release Decision: 
RIPPUB
Original Classification: 
U
Document Page Count: 
2
Document Creation Date: 
April 3, 2019
Document Release Date: 
April 12, 2019
Sequence Number: 
Case Number: 
Publication Date: 
September 21, 1978
File: 
Body: 

Approved for Release: 2018/09/17 C06627115
3.5(c)
1 I
Armando LAICRUSCHINI
(Phoneti,:: lrlibroosCHEEnee
- �
Commander in Chief of the
Navy; Member, Ruling Junta
(since September 1978)
OFILMEU ARGENTINA
OFFICE OF
CENTRAL REFERENCE
Vice Adm. Armando
Lambruschini assumed his pre-
sent positions as Commander
of the Navy and the Navy
representative to the ruling
junta after serving as
Chief of the Navy General
Staff since 1974. He has
been characterized as the